NASZ PATRON

Ważne wydarzenia

II Wielkopolski Rajd  Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie naszej szkoły 25 kwietnia 2015 r. uczestniczyli w  II Wielkopolskim  Rajdzie  Żołnierzy Wyklętych. Rajd został zorganizowany m.in.  przez Drużynę  Tradycji 70. Pułku Piechoty w Pleszewie  i Stowarzyszenie "Dolina Giszki" w Sowinie Błotnej. Podobnie, jak w ubiegłym roku, wielbiciele historii naszego narodu spotkali się w taczanowskich lasach i pokonali długą trasę. Na szlaku  było mnóstwo niespodzianek. Czekamy nierciepliwie na III edycję. Relacja nt. rajdu ukaże się na łamach "Gazety Pleszewskiej" już 30 kwietnia.

Relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=QEZYd5nl0rE

II edycja gry historycznej  "Wyklęty"

13 marca 2015r. w naszej szkole odbyła się gra historyczna ph. "Wyklęty". Owo przedsięwzięcie zorganizowali: dyrektor - mgr Maciej Grzesiński -  i mgr Bożena Pinkowska. W grze wzięli udział uczniowie klas IV-VI, którzy zostali podzieleni na 8 drużyn.  Dzieci musiały wykonać różne zadania, aby odszyfrować imię i nazwisko przedstawiciela żołnierzy wyklętych. Zagadka okazała się łatwa-  rozwiązaniem było hasło: Witold Pilecki.

Ostatecznie I miejsce zajęła drużyna w składzie: Agnieszka Siecińska, Jagoda Michalska, Grzegorz Szczepański, Igor Łukaszewski;  II miejsce: Wiktoria Szyszka, Joanna Kałużny, Oskar Bartczak, Kacper Krawiecki, III miejsce: Wiktor Grzelaczyk,Kamil Walczak, Klaudia Arendarczyk, Anna Rzekiecka.

Gra, w postaci filmu, weźmie udział w konkursie historycznym. Trzymamy kciuki!

Relacja filmowa: https://www.youtube.com/watch?v=BUogjIo2Jxw

Uroczyste nadanie imienia rotmistrza Witolda Pileckiego naszej szkole

01 wrzesnia 2014r. w naszej szkole odbyła się uroczystośc nadania imienia rotmistrza Witolda Pileckiego

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Sukces w konkursie na film dokumentujący przebieg gry szkolnej " Żołnierze Wyklęci"

Uczniowie naszej szkoły wygrali konkurs na film dokumentujący przebieg gry szkolnej „Żołnierze Wyklęci”. W rozstrzygniętym w piątek tj. 28 marca 2014 r. projekcie edukacyjnym poznańskiego oddziału IPN wzięły udział szkoły z całej Wielkopolski.

Jak powiedziała w piątek PAP Natalia Cichocka z poznańskiego IPN jury oceniało prace 18 zespołów. Film uczniów szkoły podstawowej w Sowinie Błotnej wyróżniał się profesjonalną reżyserią i dobrą realizacją. Został też oprawiony muzyką rapera Tadeusza "Tadka" Polkowskiego, muzyka, który w atrakcyjny dla młodych ludzi sposób popularyzuje najnowszą historię Polski.
     Konkurs zorganizowano w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poza szkołami z regionu, w projekcie uczestniczyli także uczniowie szkolnego punktu konsultacyjnego przy Ambasadzie RP w Dublinie.
     Podstawą gry w każdej ze szkół był przesłany uczniom scenariusz, który dzieci mogły dowolnie interpretować i modyfikować. "W każdym przypadku miał to być konkretny epizod, historia związana z Żołnierzami Wyklętymi. Prawie w każdej grze pojawiały się żołnierskie patrole, areszt śledczy, sceny przesłuchania partyzantów" - wyjaśniła Cichocka.
Jury wyróżniło prace uczniów ze szkół w Radzewie, Trzciance i Wschowie. Wszystkie dzieci biorące udział w projekcie otrzymały pakiety nagród.
     We wręczonych uczniom zestawach znalazły się egzemplarze pierwszej książki dla dzieci poświęconej Żołnierzom Wyklętym pt. „Rycerze lasu”. W piątkowym spotkaniu w Poznaniu brały udział również autorki książki: Joanna Gajewska i Weronika Zaguła. (PAP)

Oto zwycięski film!

GRA "Żołnierze Wyklęci"

27 lutego 2014 r. w ZSP w Sowinie Blotnej odbyła się Gra w terenie o tematyce " Żołnierze Wyklęci"

I TURA WYBORÓW PATRONA SZKOŁY

W dniach 10 - 12.04 rodzice, uczniowie oraz  pracownicy naszej szkoły w tajnym głosowaniu wybierali trójkę kandydatów na patrona Szkoły.  Głosowanie poprzedziła krótka prezentacja sylwetek kandydatów. Po sprawdzeniu wszystkich kart do kolejnej tury wyborów zostali wybrani: Jan Kempiński, Janusz Korczak oraz Witold Pilecki. Następne głosowanie juz w maju. Protokół z wyborów i ich wynik w zakładce DOKUMENTY

240- LECIE SZKOŁY ORAZ 100- LECIE STRAŻY POŻARNEJ W SOWINIE BŁOTNEJ

16 czerwca w Sowinie Błotnej mieszkańcy i goście licznie zgromadzili na uroczystości 240-lecia szkoły oraz 100-lecia straży pożarnej.Obecny dyrektor Szkoły Podstawowej – Maciej Grzesiński podkreślił,że nie wiadomo, jak wyglądał pierwszy budynek placówki, ponieważ nie zachowały się żadne ilustracje, czy nawet opisy. Znajdowała się ona jednak w zupełnie innym miejscu niż teraz. Utworzona została w 1773 roku przez ówczesnych osadników. Zebrani usłyszeli barwną opowieść o szkole, której historia splata się nie tylko z ważnymi datami dla wsi, ale także stanowi część 100-letniej straży pożarnej. Na koniec Maciej Grzesiński poinformował, że decyzją społeczności szkolnej ZSP w Sowinie Błotnej nosić będzie imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Kwiaty i gratulacje na ręce szefów obu jubileuszowych jednostek złożyli m.in. przedstawiciele placówek oświatowych w gminie Pleszew oraz organizacji strażackich, władze miasta i powiatu, Krzysztof Grabowski – członek zarządu województwa wielkopolskiego, radny sejmiku i członek kapituły odznaki honorowej Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego Rafał Żelanowski, a także Piotr Matyaszczyk – miejscowy lekarz. Na zakończenie oficjalnych uroczystości wystąpili uczniowie kl.II i V  Zespołu Szkół Publicznych w Sowinie Błotnej pod kierunkiem Ewy Mościpan- Falana oraz Dominiki Banaszyńskiej prezentując przedstawienie pt.„Jak Wojtek został strażakiem”.