Uczniowie naszej szkoły brali udział w Konkursie Pięknego Czytania ph. "Czytanie jest sztuką", który odbył się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew (etap miejsko-gminny).
Uczestnicy I kategorii wiekowej (kl. I-III) czytali wybrane przez siebie fragmenty z twórczości Heleny Bechlerowej, natomiast uczestnicy II kategorii wiekowej (kl. IV-VI) fragmenty z książek Małgorzaty Musierowicz. Naszą szkołę reprezentowali: Filip Nowicki (kl. VI), Wiktoria Szyszka (kl. VI), Kacper Durski (IV), Natalia Rzekiecka (III), Amelia Wróblewska (kl.II) i Daria Adaszak (kl. I). W młodszej kategorii wiekowej rewelacyjnie zaprezentowała się Natalia Rzekiecka, która otrzymała tytuł Mistrza Pięknego Czytania (opiekun: Anna Kuberka- Adamska). Starsi ustanowili rekord szkoły, ponieważ po raz pierwszy nagrodzono aż dwie osoby z naszej placówki. Mistrzami Pięknego Czytania zostali: Kacper Durski i Wiktoria Szyszka (opiekun: mgr Małgorzata Sobczak). Wyżej wymienieni uczniowie awansowali do etapu powiatowego. Gratulujemy uczniom, a rodzicom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie duchowe i materialne (dowiezienie dzieci na konkurs).
Uczniowie klas IV -VI wybrali się ze swoimi wychowawcami ( mgr J. Potocki, mgr B. Pinkowska i mgr M. Sobczak), z panem Przemysławem Konopczyńskim i panem dyrektorem- Maciejem Grzesińskim- do aquaparku "Planty" w Pleszewie. Wyjazd zorganizował Samorząd Uczniowski z okazji zbliżającego się Dnia Wiosny. 9 marca 2015r. chętni uczniowie zmierzyli się z 4 nowoczesnymi i w pełni zautomatyzowanymi torami bowlingowymi. Najlepiej radzili sobie: Wiktor Grzelaczyk, Oskar Bartczak i Adrian Stawikowski. Niebanalny i niezapomniany występ miała Klaudia Arendarczyk, która jako jedyna popchnęła kulę z toru 3. do 4. Gratulujemy odwagi i oryginalności! Celem wyjazdu było propagowanie aktywnego stylu życia.
Do przedszkola przybył kolejny niezwykły gość- ratownik medyczny. Pan Tomasz Żuk -absolwent naszej szkoły- jest laureatem plebiscytu "Eskulap 2014" na najlepszego ratownika medycznego południowej Wielkopolski.
Spotkanie miało charakter edukacyjny. Organizatorka - pani mgr Maria Maniak- zaprosiła również uczniów klasy I i II wraz z wychowawczyniami, aby wzięli udział w tych ciekawych zajęciach. Dzięki panu Tomaszowi maluchy nauczyły się udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Gość pokazał dzieciom, jak zrobić masaż serca oraz w jaki sposób pomóc osobie, która się zakrztusiła. Dzieci ćwiczyły na fantomie o wdzięcznym imieniu Janek. Ratownik zaprezentował też ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej ustalonej.
W podziękowaniu za poświęcony czas i cenne rady pan Tomasz otrzymał od przedszkolaków laurkę.
A w związku z nadchodzącym Dniem Kobiet dzieci wręczyły mu kwiatki z prośbą, aby przekazał je paniom z pleszewskiego SOR-u.
Powszechnie wiadomo, że baśnie mają terapeutyczną moc. Z tego właśnie powodu w naszym przedszkolu były realizowane różne przedsięwzięcia. Najpierw pani Maria Maniak przygotowała dla swoich podopiecznych Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię powstania Kubusia Puchatka, zapoznały się z jego przyjaciółmi: Krzysiem, Tygryskiem, Maleństwem, Prosiaczkiem i Kłapouchym. Przedszkolaki wysłuchały jednej z przygód pluszowej maskotki ( "Chatka Puchatka" A. Milne). W trakcie zajęć rozwiązywały zagadki tematyczne, przeszły misiowy tor przeszkód i układały puzzle z postaciami m.in. Paddingtona, Misia Uszatka. Na koniec wykonały przysmak Puchatka, czyli wafle z miodem. Mniam!
Dzieci spotkały się także z postaciami z baśni "Kot w butach". Uczniowie klasy III wraz ze swoją wychowawczynią -panią mgr Anną Kuberką-Adamską- zaprosili maluchy na przedstawienie. W roli kocura wspaniale wystąpiła Julia Chwałkowska, ale serca wszystkich podbiła urocza księżniczka ( grana przez Dominika Derbicha).
W kolejnym miesiącu dzieci przeniosły się do smoczej krainy, czyli Smokolandii. Przedszkolaki poznały legendę o szewczyku Skubie i wawelskim smoku. Z figur geometrycznych układały postać tego strasznego stworzenia, a na podstawie znanych już liter utworzyły jego nazwę. Za pomocą gazet, kolorowego papieru, bibuły i kleju maluchy upodobniły się do smoczków.
Żądne przygód przedszkolaki wyruszyły także na poszukiwanie zwiastunów wiosny. Z radością odkryły pierwsze przebiśniegi.
Jak głoszą sowińskie sikorki, wiosna już blisko.
W naszej szkole niedawno świętowaliśmy Dzień Kobiet. Chłopcy z Samorządu Szkolnego wręczyli wszystkim paniom i koleżankom po pięknym tulipanie oraz złożyli im życzenia. Najmilszą niespodzianką było przybycie małych mężczyzn z przedszkola, którzy wraz z p. Marią Maniak wykonali papierowe kwiatki. Z kolei piątoklasiści przygotowali dla swoich koleżanek imprezę klasową pt. "Baśniowy Dzień Kobiet, czyli od Kopciuszka do księżniczki". Książę Kamil Józef I - rządzący krainą zwaną Chochlandią- szukał żony. Przyszłe kandydatki na księżniczkę musiały przejść test, który składał się z kilku konkurencji: "Quiz wiedzy o księciu", "Portret księcia Kamila Józefa I", "Ziarnko do ziarnka', " Menuet z niespodzianką", " Aria dla księcia Kamila", "Przygotowania do balu". Do finału zakwalifikowało się 5 kandydatek, ale Katarzyna Trzęsowska -Kopciuszek nr 1- była najlepsza i zgromadziła 23 punkty. Na koniec dokonano przymiarki pantofelka- kalosza- który idealnie pasował na małą nóżkę Kasi.
Uwaga!
Najbliższe zajęcia świetlicy środowiskowej odbędą się w środę 25 lutego- od godz. 9.00 do 13.00. Jeśli nudzicie się w domu, zapraszam do szkoły (klasa V). Zapewniam: ciepłą herbatkę, coś słodkiego i różnorodne zajęcia (plastyczno-techniczne: o tematyce wiosennej, rozmaite gry, np. koło fortuny "Przysłowia- pory roku", "Scrabble").
mgr M. Sobczak
Uczniowie klasy V i VI- 30 stycznia 2015r.- pojechali do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl pt. "Błękitny ptak". Sztuka została wyreżyserowana na podstawie utworu belgijskiego dramatopisarza Maurice'a Maeterlincka.
Rodzeństwo – Mytyl (Maja Luxenberg) oraz Tyltyl (Łukasz Stawarczyk) – otrzymało od Czarownicy (w tej roli Kornelia Trafkowska) zadanie: odnaleźć błękitnego ptaka ukrytego przed ludźmi przez Noc (Izabela Beń). Przydatny w drodze miał być diament, którego moc wyzwalała niewidoczne dla innych dusze ludzi, zwierząt, roślin i przedmiotów. Podczas wędrówki dzieci spotkały najpierw w Krainie Wspomnień swoich dziadków (Bożena Remelska i Maciej Grzybowski), później rozmawiały z duszami Psa (Małgorzata Kałędkiewicz), Kota (Szymon Mysłakowski), Chleba i Lipy (Zbigniew Antoniewicz), Wierzby i Sosny (Lech Wierzbowski), a także Dębu (ponownie Grzybowski). Na końcu, mimo wielu przeciwności, Mytyl i Tyltyl osiągnęli cel, odnaleźli ptaka i nastała jasność. Aktorzy rewelacyjnie zagrali swoje role. Zadbali o dobry kontakt z widzem, który został uaktywniony poprzez poruszanie się postaci po widowni, włączanie widzów w akcję oraz gesty (podanie ręki) czy zadanie pytania. Komizm języka ujawniał się wiele razy i polegał na grze wieloznaczności słów oraz wyrażeń, np. Woda stwierdziła, że jest spłukana i musi spływać. Wspaniały efekt tworzyły również scenografia i muzyka. Uczniowie naszej szkoły byli najmłodszą publicznością, lecz -jak stwierdziła organizatorka wyjazdu- "lepiej odczytywali symbole i humor słowny czy sytuacyjny w widowisku niż niektórzy uczniowie gimnazjum". Sowińskim uczniom podobała się szczególnie gra Kota i Cukru oraz efekty multimedialne.
Wyjazd zorganizowała mgr Małgorzata Sobczak.
Do naszej szkoły zawitali długo oczekiwani goście z Nadleśnictwa Taczanów- panowie Krzysztof Dajczak i Łukasz Karolewski. 22 stycznia 2015 r. spotkali się z przedszkolami oraz uczniami klas: I, II i III.
Bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy. Zaprezentowali akcesoria niezbędne w ich zawodzie: narzędzia służące do pomiaru wysokości oraz grubości pni drzew, leśny GPS, podręczne drukarki i inne. Pokazali zwierzęce trofea- poroża- które można znaleźć w lesie (nazywają je "zrzutami"). Zdradzili dzieciom swoją tajemnicę, czyli dlaczego wybrali zawód leśnika. Najciekawsze były jednak historie z życia zwierząt, których goście byli świadkami (z leśnych ambon). Na zakończenie wizyty każde dziecko dostało od leśników prezent, czyli karmnik w wersji miniaturowej. Były to zatopione w tłuszczu pyszne nasionka, będące największymi przysmakami naszych skrzydlatych przyjaciół. W podziękowaniu za wizytę, ciekawe opowieści i poświęcony czas goście otrzymali laurki. Leśników do szkoły zaprosiła pani mgr Renata Winiecka.
18 grudnia 2014r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z choinką w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż zaproszeni goście wraz z pociechami otrzymali do wykonania papierową ozdobę na świąteczne drzewko-choinkę.
Przedszkolaki powitały rodziców pastorałką "Już blisko kolęda". Następnie wszyscy przystąpili do pracy. Dorośli mieli okazję wrócić do czasów dzieciństwa, młodsi czerpali radość ze wspólnej pracy. Zadanie zostało zrealizowane na szóstkę. Potem pojawił się ostatni gość- Mikołaj. Wręczył przedszkolakom prezenty i chętnie pozował do wspólnego zdjęcia. Święto zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek.
Patrycja Rzekiecka, Aleksandra i Gabrysia Wolińskie zostały laureatkami konkursu plastycznego "List do św. Mikołaja". Sukces naszych przedszkolaków tym bardziej cieszy, że wśród 20 nagrodzonych prac dziewczynki zdobyły aż 3 nagrody. Dzieci swoje prace wykonały poczas zajęć przedszkolnych pod czujnym okiem wychowawczyni p. Marii Maniak. Dziewczynki odebrały nagrody 19 grudnia 2014r. na spotkaniu z Mikołajem w siedzibie ostrowskiej telewizji "PROMAX", która była organizatorem wyżej wymienionego konkursu. Cała uroczystość została wyemitowana w świątecznym wydaniu programu.
W tym samym konkursie jeszcze jedną nagrodę otrzymała - uczennica naszej szkoły - Natalia Pauś, która pracę konkursową wykonała na zajęciach świetlicowych pod egidą p. Marii Maniak.
Olu, Patrycjo, Gabrysiu i Natalio sedecznie gratulujemy Wam sukcesu!
Szanowni Rodzice!
Uprzejmie informujemy, że najbliższe spotkanie wychowawców z rodzicami klas I-VI odbędzie się 21 stycznia 2015r.
( Klasy I-II o godz. 15.30, klasa V o godz. 16.00, klasa VI o godz. 16.15)
Rodziców trzecioklasistów zapraszamy na zebranie 4 lutego 2015r. o godz.16.00.
Ze względu na nieobecność wychowawcy, zebranie w klasie IV odbędzie się w późniejszym terminie (o terminie powiadomimy Państwa pisemnie). Za utrudnienia przepraszamy!
Dyrekcja i wychowawcy
Dyrekcja,Grono Pedagogiczne oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im.rotmistrza W.Pileckiego informują, że 24 stycznia 2015 r. o godz.19.00 odbędzie się zabawa karnawałowa, z której dochód przeznaczony będzie na potrzeby szkoły. Cena wstępu 160 zł od pary. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się w sekretariacie szkoły. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią przez dwa dni kolędowali na terenie Sowiny Błotnej. Składali życzenia mieszkańcom i wręczali kartki z przepisem na magiczne święta. W działania włączyła się też świetlica środowiskowa "Sowiniaki", która przygotowała kolorowe koperty wraz z kartkami. Dziękujemy wszystkim za ciepłe przyjęcie naszych kolędowników.
Z okazji świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku- wszystkim Rodzicom, Uczniom, emerytowanym Nauczycielom oraz Pracownikom, Przyjaciołom naszej szkoły- życzymy:
Mikołaja w kominie, prezentów po szyję,
wielkiej i pachnącej choinki, cukierków trzy skrzynki,
przed domem bałwana, sylwestra do rana,
pysznej wigilijnej kolacji i mnóstwa atrakcji.
Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Witolda Pileckiego
Piątoklasiści wraz z wychowawczynią -mgr M. Sobczak- nocowali w szkole (11/12 grudnia 2014r.). Był to już ich kolejny biwak, tym razem o tematyce świątecznej. Swoje zajęcia uczniowie rozpoczęli od wspólnego pieczenia i dekorowania pierników. Pod okiem fachowca- pani Krystyny Franki- w całej szkole zapachniało świętami. W powietrzu unosił się zapach: goździków, cynamonu i cytrusów. Następnie przybył kolejny gość ( pani Agnieszka Tanaś), który pomógł zaaranżować odpowiednio wnętrze klasy. Uczniowie wraz z paniami wykonali ozdoby świąteczne, ubrali choinkę, udekorowali gazetki klasowe oraz okna. Celami biwaku były: integracja klasy i kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych. Biwak odbył się dzięki wsparciu rodziców piątoklasistów- zwłaszcza pani Elżbiety Banaszak. Dziękujemy!
Uczniowie z klas IV-VI naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pod hasłem "Zero przemocy i agresji- spotkania z pasjami". Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Na zaproszenie Małgorzaty Sobczak przybyli: Konrad Tanaś- karateka- oraz Agnieszka Tanaś-właścicielka sklepu odzieżowego "Konstancja". Konrad opowiedział zgromadzonym dzieciom o swojej wielkiej miłości do karate. Sportowiec podkreślał, że czasami trzeba wielu lat ciężkich treningów, aby osiągnąć sukces. Zachęcał też uczniów do uprawiania sportu, bo poza korzyściami płynącymi dla zdrowia fizycznego, są jeszcze inne- duchowe. Karate uczy pokory i cierpliwości, pomaga rozładować negatywne emocje i uwierzyć w siebie. Gimnazjalista zaznaczył, że ten sport nie może być stosowany do używania przemocy. Jego naczelną zasadą jest szacunek. Chłopak przywiózł ze sobą puchary i medale.
Z kolei pani Agnieszka Tanaś przygotowała prezentację multimedialną składającą się ze zdjęć. W wolnych chwilach właścicielka sklepu wykonuje biżuterię, ozdoby świąteczne, kartki, torty z nietypowych materiałów plastycznych itp. Następnie artystka, specjalnie dla uczniów, przeprowadziła warsztaty przedświąteczne z rękodzieła. Dzieci wykonały bombki choinkowe metodą karczocha. Goście zaakcentowali ważność posiadania różnych pasji, gdyż wzbogacają one wnętrze człowieka. Na zakończenie uczniowie zaproponowali, aby kontynuować "Spotkania z pasjami".
Czwartoklasiści pod egidą pani katechetki-mgr Joanny Wojcieszak- przygotowali przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej. Motywem przewodnim była rodzina, która przygotowywała się do świąt Bożego Narodzenia. Mama -w tej roli Amelia Szczepańska- dbała o wychowanie swoich dzieci w duchu polskich tradycji. Niestety, do akcji wkroczyły diabły z zamiarem zniszczenia szczęścia rodziny oraz świątecznego klimatu. Całą sytuację bacznie obserwowały anioły (Kacper Durski, Kamil Zdunek, Adrian Stawikowski i Katarzyna Trzęsowska). Na szczęście anielski orszak zadbał o radosne zakończenie opowieści i uratował rodzinę, a nawet sprawił, iż jeden z diabełków przeszedł metamorfozę. Dodatkową atrakcją widowiska był występ trzecioklasistek, które zagrały kilka kolęd na fletach (Natalia Rzekiecka, Magdalena Ejkiewicz i Julia Chwałkowska).
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na ZEBRANIE ZAŁOŻYCIELSKIE STOWARZYSZENIA na rzecz dzieci i szkoły w Sowinie Błotnej. Powstająca organizacja pożytku publicznego skupiać będzie przedstawicieli rożnych dziedzin działalności organizacji zrzeszonych i niezrzeszonych oraz wszystkich chętnych do społecznego działania i uczestniczenia w rożnego rodzaju przedsięwzięciach, których organizatorem będzie stowarzyszenie. Spotkanie odbędzie się 19 grudnia 2014 r. (piątek) o godzinie 17.00 w Zespole Szkół Publicznych w Sowinie Błotnej. Prosimy o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości . Szanowni Państwo – abyśmy mogli dalej działać na rzecz dzieci i szkoły, to potrzebujemy formuły prawnej. Taka organizacja pozwoli nam być realnym partnerem dla gminy, powiatu, województwa czy też innych organizacji.Stowarzyszenie stwarza również możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na różnego rodzaju projekty. Jeśli wspólnie chcemy zrobić coś dla naszych pociech, to musimy się zorganizować, aby nasze plany weszły w życie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!