Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Dla większości dzieci rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej czy też w przedszkolu to bardzo duża zmiana. Jeżeli Państwa dziecko także czeka w tym roku pierwszy dzień szkoły lub w przedszkolu, warto przygotować je do tego momentu jak najlepiej.Zapraszamy wszystkich Rodziców do zakładki DOKUMENTY/ Porady dla rodziców. Znajdą tam Państwo wiele interesujących wskazówek.
W środę 1 czerwca 2016 r. w naszym przedszkolu odbyła się po raz kolejny uroczystość. Przedszkolaki i ich mamy wspólnie obchodziły swoje święto: Dzień Mamy i Dzień Dziecka. Gości przywitała wychowawczyni p. M. Maniak słowami A. Kamieńskiej: "Dom to nie ściany, podłoga i sufit, dom to ręce naszej mamy". Maluchy powitały swoje mamy przedstawieniem pt. "Jak żabka mała rodziców nie słuchała", po którym otrzymały gromkie brawa. Złożyły swoim rodzicielkom gorące życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane "fartuszkowe" laurki. Po lodowej niespodziance od mamy Sebastiana przyszedł czas na wspólną zabawę, konkursy sprawnościowe i zręcznościowe, zabawy przy muzyce i wyścigi. Największe emocje wzbudziła konkurencja " Gorące baloniki". Nie zabrakło też rozrywek umysłowych tj. " Ułóż przysłowie", "Bajkowe kalambury" oraz znajomość gwary wielkopolskiej. Swoje nadwątlone siły nasi milusińscy podreperowali kiełbaską z grilla ufundowaną przez Radę Rodziców.
27 czerwca 2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. Uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Pożegnaliśmy także uczniów klasy VI, którzy od września rozpoczną naukę w gimnazjum. Życzymy powodzenia i sukcesów w dalszej nauce! Pamiętajcie o nas i odwiedźcie nas czasem.
12.11.2013r uczniowie kl.I-III wybrali sie na wycieczke do kina w Kaliszu. Uczniowie uczestniczyli tamw lekcji multimedialnej " Pan Dźwięk i Pani Muzyka" na której poznali historię kina: pierwsze filmy, animacje, filmy nieme i z dźwiękiem oraz w projekcji filmu " Przygoda w paryżu". Wyjazd zorganizowała p.E.Falana.
Koło teatralne"Melpomena" przygotowało przedstawienie pt. "Różne oblicza patriotyzmu". Publiczność z czasów współczesnych przeniosła się do oświecenia. Młodzi aktorzy starali się uzmysłowić swoim kolegom, jak ważna jest znajomość naszej historii, tradycji. Przypomnieli o szacunku wobec różnych symboli- zwłaszcza narodowych.W rolach głównych wystąpili:królewski błazen- Kamil Walczak, król Stanisław August Poniatowski - Kamil Chwałkowski, zaborcy: Agnieszka Siecińska, Wiktoria Szyszka, Martyna Marciniak, szlachta: Filip Strzykalski, Dawid Olenderek, Patryk Arendarczyk i Filip Nowicki, Polska- Nikola Winiecka.
Przedszkolacy Publicznego Pzredszkola w Sowinie Blotnej 20 listopada wybrały sie wraz z rodzicami oraz wychowawczynią na wycieczkę do Pleszewa. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Biblioteki Publicznej.. Była to ich pierwsza wizyta w takim miejscu. Z zainteresowaniem oglądały bogaty księgozbiór biblioteki. Najbardziej ucieszyła ich wizyta w oddziale dziecięcym gdzie wysłuchały bajki, oglądały bogato ilustrowane książki i dowiedziały się, jak zostać czytelnikiem. Na pamiątkę wizyty otrzymały zakładki do książek. Po wizycie w bibliotece przedszkolacy wraz z rodzicami udali się do Muzeum Piekarstwa państwa Vogtów. Tam poznały historię wypieku chleba a także miały możliwość własnoręcznie uformować z ciasta pomysłowe bułeczki. Na zakończenie zwiedzania każdego z nich otrzymał pamiątkowy dyplom oraz gorące, pachnące własnoręcznie wykonane wypieki.
Klasy 0-VI wzięły udział w I Szkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Zmagania dzieci oceniało jury: mgr Łukasz Adamski, mgr Joanna Wojcieszak i mgr Grażyna Waliszewska. I miejsce zajęła klasa II (opiekun: mgr Anna Kuberka), II miejsce- klasa VI (opiekun: mgr Dominika Banaszyńska), III miejsce- klasa IV (opiekun: mgr Małgorzata Sobczak). Konkurs dedykowany był żołnierzom wyklętym- a zwłaszcza Witoldowi Pileckiemu. Odbył się 4 kwietnia. Gratulujemy udanych występów wszystkim uczestnikom i ich opiekunom.
10 czerwca 2016 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu w jednym momencie. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, a także przedszkolacy brali w niej czynny udział. Punktualnie o godz. 10.00 zebraliśmy się w sali przedszkolnej, aby czytać. Zadaniem tej akcji jest promowanie litertaury wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że wertowanie stron może być przygodą do krainy fantazji. Hasło akcji brzmi " JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM". Dziękujemy wszystkim za udział w akcji i zachęcamy do czytania książek codziennie. Według sprawozdań przesłanych do tej pory w akcji wzięło już udział 55640 osób!
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci od kilkunastu już lat obchodzony jest 19 listopada. W jego ramach różnego rodzaju organizacje krajowe i lokalne organizują akcje, kampanie i wydarzenia podnoszące świadomość społeczną w zakresie profilaktyki wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec dzieci. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje. Przedszkolaki z Bronowa również włączyły się w tegoroczne obchody. Wspólnie zrobiły plakaty STOP Przemocy, które następnie zostały porozwieszane w różnych miejscach w Bronowie. Dzień ten jest ściśle powiązany z obchodzonym 20 listopada Dniem Ochrony Praw Dziecka, który ma nam przypominać o przywilejach najmłodszych, gdyż prawa dzieci są wciąż naruszane.
Uczniowie klasy IV i V w ramach rozwijania umiejętności aktorskich 9 maja uczestniczyli w warsztatach teatralnych ph. "Noc w teatrze wyobraźni". Organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew. Warsztaty prowadziła animatorka kultury-pani Ewa Rutkowska. Zajęcia trwały klika godzin- od 18.00 do 24.00. Nasi aktorzy świetnie poradzili sobie z różnymi zadaniami.
26 października 2013 r. rozpoczęła się I Akcja Ratowania Starego Cmentarza mającą na celu przeprowadzenie prac porządkowych na starym cmentarzu w Sowinie Błotnej. Jest to cmentarz cywilny, gdzie pochowani są ewangeliccy mieszkańcy Sowiny Błotnej oraz z najbliższej okolicy. Cmentarz to jedna z ostatnich o ile nie ostatnia pozostałość pod dawnych mieszkańcach świadcząca o ich etnicznym zróżnicowaniu. Prace na cmentarzu obejmowały przede wszystkim wycięcie krzewów porastających gęsto teren oraz przeprowadzenie prac porządkowych przy mogiłach. W akcji wżieli udział nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice a także z pomocą przybyły druhny z 13 Drużyny Harcerskiej im. 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.Po sprzątaniu wszyscy zainteresowani wzięli udział w ognisku zorganizowanym przy Sali Wiejskiej w Sowinie Błotnej. Link do strony o cmentarzu ewangelickim w Pleszewie http://ewangelicy.pleszew.pl
Uczniowie naszej szkoły w ramach świetlicy środowiskowej "Sowiniaki" pojechali na festyn sportowo-rekreacyjny do Witaszyc. Wyjazd odbył się 24 maja. Dzieci mogły skorzystać z wielu bezpłatnych atrakcji, posiłków i napojów. Zwiedziły Muzeum Wojen Napoleońskich oraz Muzeum Star Wars (Gwiezdnych Wojen). Wszystkich najbardziej zaintrygował oryginalny włos Napoleona Bonapartego. Niektórzy wzięli udział w szkoleniu na "Rycerza Jedi". Inni grali w piłkę nożną, skakali na trampolinie lub jeździli terenowym autem. Impreza była sfinansowana ze środków UiMG w Pleszewie.
27 maja 2016 roku obchodziliśmy już po raz drugi Dzień Patrona. Tradycyjnie odbył się Przegląd Piosenki Patriotyczno-Żołnierskiej. Repertuar różnił się od ubiegłorocznego. Można było usłyszeć takie utwory jak: "Jestem Polakiem", "Przybyli ułani", " Dziewczyna z granatem", "Ballada o rotmistrzu Pileckim" i " Serce w plecaku". Klasy promowały także Polskę jako atrakcję turystyczną. Przedszkolaki, klasy: II, III, IV, V i VI zachęcały do odwiedzenia Wielkopolski i poznania jej w szerszym aspekcie. Publiczność obejrzała: " Legendę o poznańskich koziołkach", " Legendę o Czechu, Lechu i Rusie", " Legendę o Popielu i Mysiej Wieży". Przedszkolaki zaprezentowały "Lokomotywę" w gwarze wielkopolskiej, a mgr M. Maniak przeprowadziła konkurs wśród wychowawców nt. znajomości nazewnictwa potraw w naszej gwarze. Drugoklasiści omówili charakterystyczne stroje i potrawy dla regionu. Dzięki rodzicom wszyscy mogli spróbować pyr z gzikiem. Szóstoklasiści- za pomocą prezentacji multimedialnej- zachęcali do odwiedzenia kopalni soli w Kłodawie ( którą w tym roku szkolnym juz zwiedzili). Przygotowali także wystawę prezentującą kłodawską sól w różnej postaci. Pierwszoklasiści zaprezentowali Małopolskę. Zatańczyli krakowiaka w odpowiednich strojach. Pomimo młodego wieku znakomicie odegrali "Legendę o Smoku Wawelskim" (brawa dla Kuby). Dzień Patrona zakończył się biało- czerwonym przemarszem przez Sowinę Błotną. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu święta! (M.S.)
25 maja 2016 roku odbył się po raz piąty gminny konkurs ph. "Edukacja regionalna" dla klas IV-VI. Naszą szkołę reprezentowali Kamil Chwałkowski i Aleksandra Fabisz. Kamil zajął III miejsce. Uczniowie przez cały rok przygotowywali się do konkursu na zajęciach koła regionalnego, które prowadziła mgr B. Pinkowska.
5 kwietnia 2016 roku szóstoklasiści napisali również dobrze egzamin (sprawdzian szóstoklasisty z j. polskiego i matematyki). Nasza szkoła ma III miejsce w rankingu placówek prowadzonych przez UiM Pleszew. Gratulujemy wyników! (M.S.)
W Przedszkolu w Bronowie staramy się kultywować różne tradycje kulturalne, a zwłaszcza regionalne, dlatego też 8 listopada 2013 roku dzieci wspólnie z paniami oraz mamami: Bożeną Matuszczak i Grażyną Janiak piekły „Rogale św. Marcina”. Tradycyjne rogale muszą być zrobione z ciasta półfrancuskiego, a nadzienie powinno zawierać masę makową. My w przedszkolu nie wykonaliśmy ich według tradycyjnej receptury, ale były równie smaczne, bo z ulubioną przez dzieci masą krówkową oraz dżemem. Wspólny wypiek rogali było świetną zabawą dla maluchów oraz nauką poszanowania naszej wielkopolskiej tradycji.
4 czerwca 2016 roku siedem babeczek - z naszej szkoły- wzięło udział w imprezie pt. "Noc w bibliotece- kobieca moc". Młodsze kobietki uczestniczyły w grach czytelniczych i warsztatach "Do Boliwii droga prosta". Spotkały się z podróżniczką -panią Dominiką Cieślak, która pracuje jako wolontariuszka w Internado San Francisco w Cochabambie (Boliwia- Ameryka Południowa). Uczestniczki spotkania zapoznały się z boliwijską kulturą, fauną i florą. Pani Dominika swoją opowieść zilustrowała prezentacją multimedialną. Przedstawiła różnice między polskim a boliwijskim systemem edukacyjnym. Nasze uczennice wykonały biżuterię w stylu etnicznym. Uczennicom towarzyszyła mgr M. Sobczak. Zdjęcia wykorzystano ze strony BMiG Pleszew i "Życia Pleszewa". (M.S.)
Piątoklasiści i szóstoklasiści w ramach akcji "Sprzątania Świata" pojechali do taczanowskiego lasu. Tegoroczne hasło kampanii brzmiało: " Turysto! Szanuj środowisko!". Na miejscu czekał na nich przedstawiciel Nadleśnictwa Taczanów, który wręczył im worki i rękawice. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy adekwatnie do ilości opiekunów. Wszyscy z satysfakcją zauważyli, że śmieci z roku na rok ubywa. Po posprzątaniu wyznaczonych sektorów pan leśnik i dyrektor -mgr Maciej Grzesiński- przygotowali niespodziankę- ognisko w wigwamie. Uczniowie z radością smażyli kiełbaski, piekli ziemniaki. Na koniec odbyło się grzybobranie (pod okiem wychowawczyń: mgr Małgorzaty Sobczak i mgr Bożeny Pinkowskiej). Dziękujemy za współpracę i pomoc Nadleśnictwu Taczanów!